Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Çocuklara Ölümü Anlatmak

Çocukların Yaşına Göre Ölüm Kelimesinin Anlamı
Çocuklara ölüm kavramını anlattığımızda her çocukta aynı düşünce oluşmasını bekleyemeyiz. Çocuklar her yaşta ölüm kelimesine farklı anlamlar yüklerler çünkü bakış açıları da zamanla değişir ve olgunlaşır. 2 yaşına kadar çocukların bu durumu anlamaları mümkün değildir. Ama etrafında olan annesini yada babasını göremediğinde mutlaka tepki verebilecek bilinçtedirler. Yani anlayamasalarda farkındadırlar. Birşeylerin beliginleşmeye başladığı yaş 4’tür. 6 yaşına kadar bunun geçici olduğunu ve yine o kişinin geleceğini düşünürler. Sonrasında bunun geçici bir durum olmadığını anlamaya başlarlar. 9 yaşına geldiklerinde ise bu yaşına kadar düşündüklerinin tam tersini yani yakınlarındaki insanları kaybedebileceklerine inanmaya başlarlar ve korkarlar hatta kâbus bile görebilirler. Ölüm terimini yetişkinler gibi anladıkları yaş 13 ile 18 yaş aralığıdır. Görüldüğü gibi kabullenme ve anlama konusuda yaş çok büyük bir etkendir.

Çocuklara Ölüm Nasıl Ve Kim Tarafından Anlatılmalıdır?

çocuklara ölümü anlatmak

Çocuğa ölümü anlatırken psikolojisini düşünerek hareket etmeliyiz ve bu travmatik durumu en az hasarla atlatmasını sağlamalıyız. Bu durumu çocuğa kimin söyleyeceği hususu çok önemlidir. Mümkünse anne yada baba anlatmalıdır. Sakin ve sessiz bir ortamda şefkatle ve sakince anlatılmalı ayrıca net cümleler kullanılmaya özen gösterilmelidir. Toplumda doğru bilinip çocuğa durumu açıklarken kullanılan cümlelerden olan “o gökyüzünde” gibi yanlış konuşmalar yerine “kalbi artık atmıyor” gibi açık cümleler kurulmalı. Sadece bu sözleri söyleyerek konuşmayı bitirmek yeterli değildir. Her konuda açıklama yapmak gerekir. Bundan sonraki süreçte neler olacağından bahsedilmelidir. Cenaze töreni, evde oluşacak kalabalık hakkında bilgi verilmeli bunun yanı sıra hayatlarının normele döneceğini de mutlaka anlatılmalıdır. Bu tür durumlar bazen psikolojik destek de gerektirbilir. Böyle durumlarda mutlaka bir uzman pedegogdan yardım alın.

Çocuklarda Görülen Tepkiler

ölümü anlatmak

Çocuklardaki tepkiler yaşa ve bireye göre farklılıklar gösterir. Çocuklar yetişkinlere göre duygularını daha az yoğunlukta yaşarlar. Haberi aldıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam edebilir, gülüp eğlenebilirler ve aslında bu olayın tanımadığı birinin başına gelmiş olduğunu düşünebilirler. Bunun yanında öfkeli ve hırçın tavırlarda sergileyebilirler.

Bri Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir