Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Okul Korkusu ve Çözüm Yolları

Okulların acıdığı dönemlerde aile ve çocukları en çok etkileyen problemlerin başında okul fobisi gelmektedir. Okul korkusu ve nedenleri pek çok şekilde ifade edilebilir. Okul fobisi genellikle okul ortamına ilk kez başlayacak olan çocuklarda görülse de okulların açılmasıyla birlikte tatil ortamından yeni çıkan çocuklarda da gözükebilir. İlerleyen zamanlarda derslerin ağırlaşması, sınav stresleri çocukta okul korkusunun artmasına neden olabilir. Okul fobisi bir derecede normal bir durumdur. Özellikle okulla ilk kez tanışacak olan çocuklar bu konuda önyargılı davranırlar. Okulun ailesiyle arasına giren bir şey olarak algılarlar. Bu durum o zamana kadar sadece ailesine bağlı olarak yaşayan ve farklı bir ortam bilmeyen çocuklarda normal bir durumdur.

okul korkusu

Okul Korkusu Neden Olur?

Aile ve çocukları ciddi anlamda yıpratan okul korkusunun nedenleri birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Okul korkusunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Aşırı aileye bağımlı olma: Ailesi tarafından aşırı bağımlılık duygusu ile yetiştirilen çocuklar okul ortamına kolay adapte olamazlar. İlk defa aileden ayrılacak ve bağımsız hareket edecektir. Bu zamana kadar her şeyi ailesi yapmıştır ve bu farklı durum onları bir hayli korkutmaktadır.
  • Sorumluk duygusu verilmemiş çocuklar: Sorumluluk duygusu yeterince oluşmamış çocuklarda okul fobisi artar. Çocuk çok küçükte olsa yaşına göre belli sorumluluklar verilmesi çocuğun ilerde bağımsız hareket etmesi yolunda ona yardımcı olacaktır. Çoğu aile çocuğuna kıyamadığı için çocuğun tuvalet alışkanlığı, yeme içme gibi temel alışkanlıklarını bile kendi yapar. Bu durumda çocuk ailenin olmadığı ortamlara endişeli yaklaşır ve ne yapacağını bilemez. Okul fobisi nedenlerinde bu sorun en temel sorunların başında gelir. Bu konuda çocuğa destek verilmeli ve çocuğun temel gereksinimlerini kendisi yapmasına olanak sağlanmalıdır.
  • Sınav korkusu: Sınav stresi de çocuklarda okul kaygısını arttıran nedenlerden biridir. Bu zamanlarda çocuklar aşırı endişeli olabilir ve okula gitmek istemeyebilirler.
  • Yeni bir kardeş: Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi de çocuklarda okul endişesi oluşturabilir. Annesini kardeşinle tek başına bırakmak istemeyen bir çocuk kardeşini kıskandığı için okula gitmek istemeyebilir.

okul korkusu

Okul Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Okul korkusundan kurtulmak ve okul fobisini yenmek için yapabilecekleriniz:

  • Çocuğunuzla konuşun. Çocuğunuzla korkuları hakkında konuşun. Eleştirmeden anlayışla korkularının nedenini anlamaya çalışın. Okula gitmenin öneminden bahsedin. Okula gitmenin kısa süreli bir durum olduğunda okul çıkışında tekrar bir arada olacağınızı ona anlatın.
  • Bir süre okula alışana kadar okulda bekleyin ve sizin yanınızda olduğunu bilsin. Yavaş yavaş okulda durma durumunu korkuları azaltana kadar devam ettirin.
  • Gün içinde okula alışana kadar öğretmenini arayabilirsiniz. Bu çocuğunuza güven verecek aynı ortamda olmasanız da onun yanında olduğunuzu hissettirecektir.
  • Okuldan soğumasına sebep olacak durumları araştırın. Bu konuda öğretmenle ve idareyle konuşun. Okul korkusunun sebebi çözüldüğünde sorun ortadan kalkacaktır.

Bri Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir