Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Ahşap Zemin Temizliği ve Bakımı

ahşap zemin temizliği
Günümüzde ahşap zemin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Zengin ve şık bir görünüm sağlaması sebebiyle her alanda kullanılan ahşap zeminlerin temizliği de büyük önem arz etmektedir. Zamanla tozlanma ve kirlenmeler oluşmasıyla zemin de parlaklığını kaybeder, yerini mat ve eski bir görünüme bırakır. Fakat ahşabın türü ne olursa olsun zor bir temizlik süreci yoktur. Çoğunlukla ıslak bir bezle tozunun alınması yeterli olacaktır. Bunun yanında suyla teması mümkün mertebe engellenmelidir. Aksi halde ahşap zeminde kabarma ve bozulmalar oluşacaktır.

Ahşap Zemin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenlerahşap zemin temizliği

Ahşap zeminlerin bakımına ne kadar önem verilse de zamanla zeminde aşınmalar başlayacaktır. Bu durumda aşınan yerlere dolgu malzemeleri yardımıyla rötuş yapmak gerekebilir. Fakat her ahşap ürünle dolgu yapmak mümkün değildir. Her zeminde kullanılan malzemeye göre dolgu yapmak en doğrusu olacaktır. Üst üste iki farklı dolgu malzemesini kullanmak da sağlıklı olmayacağı gibi hoş bir görüntü de oluşturmayacaktır.

Zemin üzerinde bulunan masa ve sandalyelerin ayaklarının oluşturduğu aşınmalarda da dolgu işlemi uygulanmalıdır. Bu tür aşınmaları önlemek adına masa ve sandalyelerin ayaklarına plastikler takılması faydalı olacaktır.

Zemine balmumu dökülmüş ise zımpara yöntemiyle balmumu tamamen temizlenmelidir. Daha sonra dolgu işlemi yapılmalıdır. Dolgu yapma işlemi zeminin korunması açısından son derece önemlidir. Çünkü yapılan dolgu işlemleri zeminin kabarması ve aşınmasına engel olarak zeminin kullanım ömrünün uzatılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

 

Etiketler:

Bri Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir