Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Küf Temizliği Nasıl Yapılır?

Küf oluşumuna sebep olan bakteriler küf mantarlarıdır. Küf mantarlarının reaksiyonu sonucu günlük hayatta birçok yerde küf oluşumuna rastlayabiliriz. Küf mantarları sadece uygun koşullarda üreme yeteneğine sahip oldukları için bu koşulların sağlandığı yerlerde küf oluşumu gözlenir. Kimi zaman yemeklerde kimi zaman çamaşırlarda ve daha birçok yerde oluşan küfler hem kokusu hem de görüntüsü itibariyle rahatsızlık vericidir. Aynı zamanda oluşum gösterdiği yerlerde de maddelere zarar verirler.

Küf temizliği eşyaları ve çamaşırları daha uzun süre kullanabilmemiz açısından önemli olduğu gibi gıdaların sağlıklı tüketimi açısından da büyük önem teşkil eder. Peki, küf temizliğinde yapılması gerekenler nelerdir?

Küf Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenlerkuf

Küfler nemli ve havasız kalan yerlerde ürerler. Bu yüzden küf temizliğinde en önemli nokta evlerin ya da küflü yerin iyice ce sağlıklı bir şekilde havalandırılmasıdır. Hava sirkülasyonunun iyi olması halinde küfler üreyemezler. Ardından da küflü bölgenin çamaşır suyuyla yıkanması gerekir.

1 bardak sodyum hipoklorit, ¼ çay kaşığı sıvı sabun, 4 litre sıcak suyla karıştırılır. Üzerine bir su bardağı da sirke eklenir. Elde ettiğiniz bu karışım kimyasal açıdan sağlığa zararlı maddeler içerdiğinden dolayı maske ve eldiven takılarak yüzeylere uygulanır. Yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar yüzey üzerinde bekletildikten sonra bol su ile iyice durulanmalıdır. Daha sonra da iyice kurulanarak tekrar bakteri üremesi önlenmelidir. Küf temizliği esnasında kapı ve pencerelerin açık olmasında da fayda vardır.

 

Etiketler:

Bri Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir